Kategorie
Bez kategorii

Oczy na wakacjach

Lato to trudny czas dla naszych oczu

Lato jest ulubioną porą roku wielu osób. Dla dzieci i młodzieży to czas wakacji a dla dorosłych okres urlopowy. Lato zachęca nas, aby gdzieś wyjść, pojechać na weekend za miasto, poleżeć na plaży, skorzystać z kąpieli w morzu, w jeziorze, w przyhotelowych basenach rekreacyjnych, czy uprawiać inne sporty. Wyjeżdżając na wypoczynek pakujemy do walizek i toreb niezbędne rzeczy. Nie zapominamy o olejkach i kremach z filtrem i żelach łagodzących niekorzystne efekty kąpieli słonecznych. A czy pamiętamy o zadbaniu o ochronę oczu? Ciesząc się wspaniałą pogodą nie zdajemy sobie sprawy z tego, że lato jest najcięższym okresem dla naszych oczu. Narażane są wtedy na silne promieniowanie słoneczne, nasilone stężenie pyłków roślinnych, kontuzje (np. zaprószenie pyłami, piaskiem itp.), a także wirusowe lub bakteryjne stany zapalne najczęściej nabywane na skutek wprowadzenia drobnoustrojów drogą ręka-oko, kąpieli czy eksponowania oczu na przeciągi i duże różnice temperatur.

Jak zatem dbać o oczy latem?

Lato to czas upałów i intensywnego słońca, dlatego powinniśmy chronić oczy nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV oraz okrycie głowy. O zgubnym wpływie promieniowania słonecznego i o tym, jakie okulary będą najlepszą formą ochrony a jakich okularów nie należy stosować, pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu, więc serdecznie polecamy lekturę wpisu Promieniowanie UV a nasze oczy.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest dbanie o odpowiednie nawilżenie oczu. Upały, słońce, nadmiernie używana klimatyzacja i wszelkie inne wentylatory mogą wywołać suchość oczu. Stosujmy wówczas krople nawilżające. Zwróćmy tylko uwagę na to, by miały w składzie kwas hialuronowy i jednocześnie były bez konserwantów. Miejmy je zawsze przy sobie, gdy podróżujemy silnie klimatyzowanym samochodem, autokarem czy samolotem. Szczególnie poręczne i wygodne w stosowaniu będą krople pakowane w jednorazowe ampułki. Pozostawione bez pomocy przesuszone oczy będą podrażnione, zmęczone, pozbawione bariery ochronnej i funkcji oczyszczającej a tym samym narażone na wszelkie infekcje.

Uczucie suchości, swędzenie i pieczenie oczu latem, a nawet już od wczesnej wiosny, dokucza osobom ze skłonnościami alergicznymi. Ignorowanie problemu może prowadzić do zachorowania na alergiczne zapalenie spojówek a nawet i do poważniejszych konsekwencji, dlatego warto udać się po poradę do okulisty. Specjalista dobierze odpowiednie środki leczące i zapobiegające ponownym uporczywym reakcjom.

Latem, bywa niestety, zwiększa się ryzyko nieszczęśliwych zdarzeń. Częściej przebywamy na powietrzu, rozluźniamy się, stajemy się odważniejsi ;), surfujemy, pływamy, jeździmy quadami, dobrze się bawimy. Przypadek czy chwila nieuwagi sprawia, że ulegamy kontuzjom. Dotykają one także oczu. I tak zdarza się zaprószenie piaskiem, pyłem, dostanie się do oka większych obiektów, np. latających, mowa tu oczywiście o owadach ;). Każde „obce ciało” spowoduje uczucie kłucia, swędzenia i ból. W takim przypadku dobrze jest być przygotowanym do udzielenia pierwszej pomocy i przepłukania oka roztworem z soli fizjologicznej. Jeśli takie działanie nie pomoże albo będzie niedostateczne, trzeba udać się do okulisty, który oczyści oko i zabezpieczy je preparatami bakteriobójczymi.

Ponieważ łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu oczu podczas letnich aktywności. Jeśli pływamy w przyhotelowych basenach albo w słonym morzu, załóżmy okularki do pływania, które zabezpieczą nasze oczy przed wniknięciem chloru, soli czy chorobotwórczych drobnoustrojów. Jeśli jesteśmy amatorami jazdy na rowerze, dobrze jest wyposażyć się w okulary sportowe dedykowane dla rowerzystów. Podczas gier i zabaw na plaży przed fruwającymi strumieniami piachu mogą uratować nasze oczy już okulary przeciwsłoneczne.

 

Jedzmy, by chronić i wzmacniać oczy od wewnątrz

Środki przeznaczone do zewnętrznej higieny oka są bardzo ważne i niezbędne. Pamiętajmy jednak też o drogocennej mocy diety. Warto korzystać z bogactw sezonu wiosna-lato i codziennie wspomagać nasz organizm od wewnątrz poprzez spożywanie produktów bogatych w luteinę. Luteina występuje w dwóch obszarach oka, tj. w soczewce i siatkówce. Stanowi naturalną formę filtra chroniącego siatkówkę przed promieniami UVA i UVB. Najbogatsze w luteinę są zielone, żółte i pomarańczowe warzywa, jak np.:

  • jarmuż,
  • kapusta włoska,
  • szpinak,
  • natka pietruszki,
  • brokuły,
  • cukinia,
  • dynia,
  • papryka.

Za prawidłową produkcję łez odpowiada cała gospodarka wodna naszego organizmu. Jeśli wypijamy dziennie odpowiednią ilość płynów a w tym wody, nasze ciało, zwłaszcza skóra, włosy i oczy będą zdrowsze i na dłużej zachowają młodość i witalność.

Lista, która pomoże Ci zadbać o wzrok w okresie letnim. Podsumowanie

  • Chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym – noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami oraz okrycie głowy.

  • W basenach, morzu, jeziorach itp. pływaj w przeznaczonych do tego okularkach ochronnych.

  • Zakładaj okulary podczas aktywności sportowych, np. okulary przeciwsłoneczne podczas gier zespołowych (zwłaszcza na plaży), jazdy na rowerze, sportów wodnych, itd.

  • Badaj regularnie wzrok.

  • Konsultuj się ze specjalistą w przypadku urazów oka.

  • Nie dopuszczaj do przesuszenia oczu nawilżając je odpowiednimi kroplami.

  • Wyposaż apteczkę domową i podróżną w roztwór z soli fizjologicznej i krople nawilżające.

  • Pij dużo wody i odżywiaj się „z myślą o oczach”.

  • Przy dłuższej pracy przed komputerem stosuj metodę 20-20-20 (patrz pełna instrukcja: wpis na naszym blogu Nasze oczy w czasach pandemii). To rada na każdą porę roku ;).