W modnych okularach w Nowy Rok!

Do końca obecnego – 2021 roku – pozostało zaledwie kilka dni. Znów przyjdzie odliczać sekundy przed wybiciem 24:00, wypić szampana, życzyć sobie wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, podsumować rok mijający, zaplanować, a może nawet postanowić sobie kilka ważnych spraw na ten nadchodzący.
My, czyli cały zespół OPTAL OPTYK, z całego serca życzymy Wam:

wszystkiego najlepszego
a w szczególności dobrego i niezawodnego widzenia,
szerokich horyzontów do podziwiania,
ostrości kształtów tych bliskich jak i tych oddalonych.
Niech Wam nic nie umyka niezauważone.
Niech Wasze oczy będą zdrowe i niezawodne.
A jeśli nosicie okulary,
niech dobrze Wam służą,
niech pomagają widzieć więcej i wyraźniej,
niech będą wygodne i dodają Wam uroku!

Obyście w Nowym 2022 Roku widzieli i wyglądali jak najlepiej!!!
Korzystając z chwili refleksji na temat starego i prognoz na temat nowego omówię krótko prognozy dotyczące mody okularowej. W mijającym roku wzrostem zainteresowania cieszyły się oprawy metalowe. Najczęściej pytaliście Państwo o kółeczka (przede wszystkim młodzież) oraz o modele w kształcie kocim. Wiele Pań i Panów decydowało się też na kształty asymetryczne, geometryczne i pojawili się też miłośnicy odważniejszych kształtów – kwadratów.

Jakie kształty i fasony będą dominowały w roku 2022? Podpowiedź znajdziemy na wybiegach znanych projektantów i na twarzach celebrytów i aktorów.

W kwadracie

Według prognoz modowych to właśnie kwadrat będzie królował w nadchodzącym roku. Jak już wspomniałam kształt ten pojawił się już w wielu salonach optycznych. Na pokazach domu mody Balenciaga dodatkowo kwadrat zyskał wyrazistą, ciężką linię. Oprawy nawiązują do mody lat z końca 20 w. W Polsce zapewne będą się kojarzyły wielu osobom z latami 80-dziesiątymi. Pamiętajmy jednak, że najnowsze kolekcje będą nas zachwycały dbałością o detale i materiałem, z którego są wykonane, bardziej „szlachetnym”. Będzie to też tworzywo, które pięknie odbija światło. Dla osób ceniących delikatniejsze formy, kwadrat będzie wykorzystywany w delikatnych oprawach metalowych. Trzeba też zauważyć, że moda wyznacza swoje horyzonty, ale nie jest produktem uniwersalnym dla każdego odbiorcy. Kształt kwadratu nie będzie pasował każdej osobie. Swą surową i ostrą linią wyostrzy rysy. Dlatego najlepiej wpisze się na twarzach okrągłych lub częściowo zaokrąglonych. Moda ta obejmie kolekcje damskie i męskie. Będą pojawiały się oprawy bardzo mocne, wyraziste – z tworzywa, delikatniejsze – metalowe oraz ciekawe połączenie obydwu materiałów – metalu z tworzywem.

Kształty geometryczne

W mijającym roku, jak już wcześniej napisałam, pojawiło się sporo opraw o rozmaitych kształtach geometrycznych – heksagony, oksagony, głównie w wersji metalowej, ale nie tylko. Ten rok wzmocni ten kierunek. Staną się bardziej popularne… i bardziej wyraziste. Będą Państwo mogli wybierać pomiędzy wersją metalową lub mocniejszą – z tworzywa lub „mieszaną”. I w tym przypadku ostre kształty najlepiej pasować będą twarzom owalnym i okrągłym. Czasami jednak wbrew wszystkim regułom i zasadom kolor lub materiał, z którego wykonana jest oprawa zaskakują i sprawiają, że oprawy geometryczne wyglądają wyjątkowo i na twarzach o mocnych rysach. Warto więc poeksperymentować i przymierzać różne kształty i fasony.

Klasyka zawsze w modzie

Dla osób mniej odważnych i lubiących minimalizm z pewnością pojawi się duży wybór opraw delikatnych, metalowych w klasycznych kształtach. Będą dostępne w fasonach damskich i męskich. Klasyczne oprawy pasują do wielu kształtów twarzy i na pewno znajdą swoich odbiorców nie tylko w nadchodzącym roku.

Oversize

W 2021 pojawiły się oprawy bardzo duże, przerysowane wręcz, w tzw. trendzie oversize. Wykonane z metalu lub z tworzywa mają być ogromne i przysłaniać nawet pół twarzy. Okazuje się, że będą nadal modne i będą łamać wszystkie klasyczne zasady dobierania opraw okularowych do typów twarzy. Prostokątne, geometryczne czy kwadratowe będą wychodziły poza linię brwi i będą opierały się na policzkach. Dla optyków będą nie lada wyzwaniem.

Wszystkie prognozy i nowości końca tego roku wskazują na to, że 2022 wniesie do mody okularowej dużo odwagi i wyrazistości inspirowanej trendami z lat 80tych. Niemałe znaczenie ma tu film „Dom Gucci”, w którym bohaterowie występują właśnie w oprawach plastikowych, metalowych, oversize’owych, nawet z podwójnym mostkiem. W licznych scenach możemy poprzyglądać się jak wyjątkowo wyglądają w okularach Adam Driver, Al Pacino czy Lady Gaga.

Cóż… aż chce się podsumować, że moda powraca. Tak, ale tym razem znane wzory i kształty połączą się z lepszymi i szlachetniejszymi materiałami. A każda marka postara się dodatkowo o nadanie oprawom wyjątkowych detali. Wybierając oprawę dla siebie, warto zwrócić na nie uwagę.

Życzymy samych pięknych, wygodnych i niezawodnych opraw okularowych!!!