Soczewki kontaktowe a pływanie

W czasie wakacji częściej sięgamy po soczewki kontaktowe. Udajemy się na urlop i pragniemy cieszyć się swobodą podczas aktywności i odpoczynku.
Tymczasem soczewki kontaktowe to produkt, który budzi skrajne opinie. Jednych przerażają, dla innych są okazjonalnym udogodnieniem, a dla jeszcze innych ostatnią i jedyną szansą na prawidłową korekcję wzroku czyli koniecznością.
Niezależnie do której grupy należymy bardzo ważne, abyśmy rozpoczęli użytkowanie soczewek kontaktowych w gabinecie specjalisty, który dobierze odpowiednie wartości korekcyjne, zweryfikuje ułożenie soczewki na oku, nauczy wszystkich zasad higieny i techniki użytkowania szkieł kontaktowych. Potem wystarczy stosować się do zaleceń i cieszyć się możliwościami, jakie daje noszenie soczewek kontaktowych.
Ponieważ trwa lato często nadarza się okazja, by skorzystać z chłodzących kąpieli. Pojawia się dylemat:
Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Zdecydowanie odradzamy użytkowania soczewek miesięcznych, dwutygodniowych itp. (wielokrotnego użytku) podczas aktywności w każdego rodzaju akwenach, tj. w morzach, jeziorach, rzekach, sztucznych basenach, jacuzzi a nawet pod prysznicem. Dlaczego? Ponieważ istnieje zagrożenie, które wiąże się z ryzykiem zalania oczu. Niby normalna sprawa i doskonale znana dla każdego pływaka, ale dla użytkownika soczewek kontaktowych takie zdarzenie może skutkować dostaniem się i zatrzymaniem w oku i w soczewce kontaktowej niepożądanych drobnoustrojów. Poza tym kiedy woda dostaje się do otwartego oka może wypłukać soczewkę i pozbawić nas dobrego widzenia.

Są jednak sposoby, by tego rodzaju zagrożenia minimalizować. Przede wszystkim jeśli decydujesz się korzystać ze szkieł kontaktowych podczas aktywności w wodzie, sięgaj tylko po te jednodniowe. Są one jednorazowe, więc zaraz po wyjściu z wody należy je zdjąć i wyrzucić. Po wyjęciu soczewek oczy samodzielnie powinny się oczyścić, ale dla pewności warto zastosować krople nawilżające i nie zakładać nowej pary przez ok. 30 minut od wyjścia z wody. Jeśli lubisz pływać pod powierzchnią wody, koniecznie zakładaj okularki pływackie. W ten sposób zapobiegniesz wypłukaniu soczewki z oka.

Najlepszym przepisem na bezpieczne noszenie szkieł kontaktowych jest więc skrupulatne dbanie o higienę. Bo gdyby zastanowić się nad ryzykiem zakażenia oka drobnoustrojami podczas noszenia soczewek, to jest to możliwe nawet, jeśli nie pływamy w żadnym zbiorniku wodnym. Wystarczy łamać albo „naciągać” kilka podstawowych zasad higieny i również możemy nabawić się niepożądanej reakcji.

Do najczęściej popełnianych błędów niezwiązanych z ryzykiem, jakie niesie pływanie w soczewkach kontaktowych należą:

  • zakładanie lub zdejmowanie soczewek nieumytymi uprzednio rękoma,
  • noszenie soczewek po terminie zdatności,
  • przechowywanie soczewek w zwykłej soli fizjologicznej,
  • przechowywanie soczewek w zbyt małej ilości płynu do dezynfekcji soczewek,
  • spanie w soczewkach kontaktowych pomimo złej kondycji oczu lub w soczewkach, które nie są przeznaczone do ciągłego stosowania.

Istnieją wśród nas mikroskopijne organizmy (np. jak pierwotniaki, bakterie, wirusy), które potrafią bardzo zaszkodzić naszym oczom. A gdy dojdzie już do zakażenia, pojawią się następujące objawy:

  • zniekształcone i zamazane widzenie,
  • uczucie ciała obcego pod powieką,
  • łzawienie oczu oraz nadwrażliwość na światło,
  • podrażnienie i zaczerwienienie oczu długo po zdjęciu soczewek (bo przy wymienionych objawach należy natychmiast zdjąć soczewki, przepłukać oczy kroplami nawilżającymi i obserwować czy dolegliwości ustąpią).

Jeśli przydarzy Wam się stan zapalny oka/oczu niezwłocznie udajcie się do okulisty!

Soczewki kontaktowe to dla niejednej osoby prawdziwe zbawienie. Dostarczają swobody, w momentach, kiedy okulary nam ją ograniczają. Możemy w nich biegać, grać w gry zespołowe, tańczyć, jeździć konno, a nawet pływać. Wystarczy zatroszczyć się o bezpieczeństwo zdrowia oczu, wybierając odpowiednie dla siebie produkty, dbając o higienę oczu i odpowiednią dezynfekcję soczewek.

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?
Tak, ale tylko w soczewkach jednodniowych i w ochronnych goglach pływackich.
W jak najkrótszym czasie po zakończeniu pływania należy soczewki zdjąć, a dla jeszcze większej pewności przepłukać oczy kroplami nawilżającymi.