Kilka podpowiedzi na temat „jak dbać o okulary?”

Niezależnie od kwoty jaką przeznaczyliśmy na zakup okularów, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami podczas ich mycia, przecierania, zakładania, zdejmowania i przechowywania. Dobre nawyki sprawią, że soczewki i oprawa nie będą się (niespodziewanie!) szybko rysować i matowieć a oprawa nie pęknie nam „sama” w dłoni podczas zdejmowania.

Mycie okularów
Gorąco polecamy mycie okularów pod ciepłą wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń przynajmniej raz na kilka dni. Jeżeli chodzi o rodzaj płynu, może być każdy za wyjątkiem tych z dodatkiem balsamów i soków owoców cytrusowych.
Dobrze jest też mieć zawsze przy sobie specjalny optyczny płyn w sprayu (dostępny też w małych poręcznych buteleczkach, aby zmieścić w torebce, w schowku w aucie, itp.) przeznaczony do mycia okularów. Można taki kupić w każdym salonie optycznym.
Odradzamy natomiast czyszczenie okularów nawilżonymi ściereczkami sprzedawanymi w dużych sieciach wielobranżowych. Mimo że są przeznczone do okularów, zawierają w składzie substancje, które sprawiają, że soczewka okularowa matowieje i traci swoje powłoki (tu zależy jakie soczewki kupiliśmy) i, co za tym idzie, szybciej się porysuje. Niestety oprawki również źle znoszą czyszczenie takimi chusteczkami nawilżonymi – matowieją i tracą kolor. Po długotrwałym  stosowaniu okulary mogą tracić trwałość a nawet pękać.

Przecieranie okularów
Ważnym „pomocnikiem” użytkownika okularów jest ściereczka z mikrofibry (o właściowościach antystatycznych). To prawdziwy „must have”. Taka ściereczka powinna być zawsze pod ręką. Świetnie usuwa zanieczyszczenia, osady i co najważniejsze nie rysuje soczewki. Raz kupiona może służyć długie lata. Wystarczy co jakiś czas wyprać ją w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń a przed samym czyszczeniem strząsnąć ewentualne drobiny pyłu czy kurzu.
Przecieranie okularów częścią garderoby (któż tego nie robi? 😉 ) często jest nieskuteczne, bo materiał, który na sobie mamy, nie ma właściwości czyszczących i zamiast poprawić stan soczewki pogorszy sytuację – rozmaże brud i osad albo nieszczęśliwie porysuje soczewkę.
Powłoka soczewki zostanie także zniszczona, kiedy będzie często przecierana ręcznikiem papierowym czy chusteczkami higienicznymi.

Zakładanie i zdejmowanie okularów
Regularne, nieprawidłowe zakładanie i zdejmowanie okularów powoduje, że oprawa może ulec zniszczeniu, niezależnie z jakiego materiału została wykonana, jaką ma konstrukcję zawiasu i zausznika. Nawet najtrwalsze rozwiązania materiałowe nie wytrzymają długotrwałego ciągnięcia za jeden zausznik podczas zdejmowania okularów jedną ręką.
Zachęcamy wszystkich naszych Klientów (i nie tyko 😉 ) do zakładania i zdejmowania okularów oburącz, trzymając za obydwa zauszniki. Jeśli natomiast jesteśmy zmuszeni do zdjęcia/ założenia ich jedną dłonią, chwytajmy za front oprawy, nie za zausznik.

Przechowywanie okularów
W czasie nieużywania zalecamy przechowywać okulary w ochronnym futerale. Dzieci, zwierzęta, spadające przedmioty, nawet my sami zupełnie przypadkowo możemy zniszczyć pozostawione bez osłony okulary. A jeżeli odkładamy je na tak zwaną chwilę, starajmy się to robić tak, by soczewki nie miały kontaktu z powierzchnią stołu, biurka itd.
Bardzo szkodliwe dla powłoki i oprawy jest pozostawianie okularów w miejscu wystawionym na wysokie temperatury, np. na podszybiu w samochodzie.

 

 

Czyste, zadbane i dobrze traktowane okulary będą nam służyły dłużej. Dzięki temu, zamiast naprawiać i wymieniać na okrągło jedną parę okularów, będziemy mogli nabyć kolejną/e w innym kolorze lub o innych właściwościach optycznych. 🙂