Wybierasz się w podróż? Może samolotem? Chcesz mieć komfort i swobodę korzystania z atrakcji wakacyjnych i zostawić okulary w domu? Masz wątpliwości czy soczewki kontaktowe sprawdzą się daleko od Twojego specjalisty kontaktologa i salonu optycznego, w którym je kupujesz? Oto kilka wskazówek i podpowiedzi, które, mam nadzieję ;), odpowiedzą na te i inne pytania dotyczące podróżowania w soczewkach kontaktowych.
1. Podróż samolotem
Jeśli czeka Cię podróż samolotem lepiej zrezygnuj z zakładania na ten czas soczewek. W samolocie średnia wilgotność powietrza wynosi około 20 %, co sprawia, że podczas lotu nasza skóra i oczy będą narażone na znaczne przesuszenie. Dla porównania przebywając w każdym innym klimatyzowanym pomieszczeniu mamy do czynienia z wilgotnością rzędu 40-70%. Dla naszych soczewek kontaktowych dłuższe przebywanie w suchym powietrzu na pokładzie samolotu skutkuje wysuszeniem, odkształceniem a dla nas dużym dyskomfortem. Jeśli więc planujesz dłuższy rejs samolotem, zrezygnuj z soczewek kontaktowych, a już na pewno nie „ucinaj” sobie podczas lotu drzemki. Gdy poczujesz znużenie, po prostu je zdejmij.
Jeśli czeka Cię krótsza podróż w powietrzu, wybierz soczewki z materiału utrzymującego wysoki poziom nawilżenia.
2. Soczewki zawsze pod ręką czyli must have w bagażu podręcznym
Jeśli podróżujemy samolotem, pamiętajmy, aby zapakować odpowiednią ilość soczewek (w zależności od tego czy nosimy soczewki jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne…) do bagażu podręcznego. W ten sposób zabezpieczymy się na wypadek, gdyby nasz główny bagaż pojechał na wakacje w zupełnie inną stronę 😉
3. Kto ze sobą nosi, nikogo nie prosi, więc zabierz zapasy
Przed wyjazdem zagranicę zrób zakupy w swoim salonie optycznym i zapakuj odpowiednią ilość soczewek na cały pobyt. Ja lubię dodatkowo brać tzw. zestaw rezerwowy, tak na wszelki wypadek. Co prawda w większości miast za granicą wiele marek soczewek kontaktowych jest łatwo dostępnych, ale można się też spotkać z takim prawem regulującym ich sprzedaż, że będziemy zmuszeni przejść najpierw badanie w gabinecie, by uzyskać receptę.
4.Postaw na soczewki jednodniowe
Soczewki jednodniowe podczas podróży będą najzdrowsze dla naszych oczu, wygodne w użytkowaniu i zajmą nam mało miejsca w bagażu. Możemy je po każdym dniu wyrzucić dzięki czemu minimalizujemy ryzyko noszenia zanieczyszczonych soczewek. Podczas wyjazdu np. do cieplejszych krajów mamy do czynienia z wysoką temperaturą, zażywamy kąpieli, przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach… Te i inne możliwe okoliczności sprawią, że soczewki będą mocno się zanieczyszczać a podwyższona temperatura będzie sprzyjać powstawaniu infekcji. Nie ma nic gorszego niż nagły stan zapalny oczu na wakacjach 8I ! Spróbujmy więc zapobiegać tego rodzaju nieszczęściom. I przy okazji wysokich temperatur: NIE WOLNO NOSIĆ SOCZEWEK PODCZAS PRZEBYWANIA W SAUNIE
Jeśli chodzi o zaoszczędzenie miejsca w bagażu, przy soczewkach jednodniowych nie musimy już zabierać płynu do soczewek ani pudełeczka. Warto natomiast zapakować krople nawilżające do oczu (polecam te pakowane w jednorazowych ampułkach typu twist off).
5. Higiena
Jeśli potrzebujesz korekcji wady wzroku, która nie mieści się w zakresach produkcyjnych soczewek jednodniowych i musisz nosić soczewki o dłuższym terminie użytkowania, zabierz płyn o jak najwyższych właściwościach czyszczących. Pamiętaj też o zaostrzonej wręcz higienie rąk. Miej zawsze przy sobie chusteczki lub żel do dezynfekcji.
6. Oczy też potrzebują odpocząć na wyjeździe
Oprócz wyżej już wspomnianych trudnych warunków, jakie spotykają nasze oczy podczas podróży i przebywania w ciepłych krajach, dodatkowo może się pojawić czynnik zmiany strefy czasu, co znowu wpływa na rytm dnia i nocy. Podarujmy więc naszemu organizmowi jak najwięcej snu. Zrezygnujmy chociaż na jeden dzień z noszenia kontaktów i zadbajmy o odpowiednie nawodnienie. Ten prosty gest pozwoli nam w pełni cieszyć się zdrowiem podczas zaplanowanych atrakcji.